Tramwaje jeleniogórskie

Przy dawnej zajezdni tramwajowej — obecnie zajezdni autobusowej MPK stoi tramwaj–pomnik ustawiony około 1995 roku.

[tramwaj] Tramwaj–pomnik przed zajezdnią WPK w Jeleniej Górze. [tory] Na środku rynku, w przejściu między dwoma budynkami ratusza zachowano fragment torów tramwajowych (jesień 2000).

Na rynku kolekcjonerskim jest spora ilość przedwojennych widokówek przedstawiających tramwaje w Jeleniej Górze i okolicach. Niestety osiągają one bardzo wysokie ceny. Słyszałem o sprzedaży na licytacji widokówki z tramwajem gazowym za 800 zł. Wśród powojennych mam jedną czy dwie z tramwajem.

Poniższe dawne zdjęcia otrzymałem w większości od pana M. Kasprowicza.

[gazowe] Widokówka (rysunkowa) przedstawiająca pierwsze jeleniogórskie tramwaje gazowe.
[dworzec] Tramwaj tuż przy dworcu kolejowym.
[ul. 1 Maja] Tak wyglądała ulica 1 Maja z tramwajami. Dziś ponownie wybrukowana jest ciągiem pieszym. [ul. 1 Maja] Tramwaj na dzisiejszej ulicy M. Konopnickiej.
[ul. 1 Maja] Tak wyglądała ulica 1 Maja z tramwajami. Dziś ponownie wybrukowana jest ciągiem pieszym. [Warenhaus] Reprodukcja starej widokówki wydanej z okazji otwarcia domu towarowego Adolfa Staeckela. Na pierwszym planie stary tramwaj.
[Na rynku] Reprodukcja starej widokówki przedstawiającej rynek jeleniogórski. W samym środku tramwaj wyjeżdżający z ulicy Długiej. [rynek] Tramwaj na jeleniogórskim rynku.
[rynek] Ten tramwaj jedzie trasą do Cieplic (dzisiejsza ul. Wolności).
[Cieplice] Tramwaj na rynku Cieplic — dziś zwącym się placem Piastowskim. [Cieplice] Trochę inaczej ujęty ciepliski rynek z tramwajem.
[Cieplice] Tym razem tramwaj wjeżdżający na plac Piastowski według powojennej widokówki. [Cieplice] I jeszcze jedno zdjęcie przedstawiające tramwaj na cieplickim rynku, tym razem jest to reprodukcja ze składanki wewnątrz wydanej tuż po wojnie widokówki z zamkiem Chojnik.
[Sobieszów] Tramwaj jadący ulicą w Sobieszowie (dziś Jelenia Góra Sobieszów). [Sobieszów] Tramwaj przed hotelem Tietz w Sobieszowie (dziś mieści się tu Technikum Leśne).
[Podgórzyn] Tramwaj jadący przez Podgórzyn Górny. [Przesieka] I w końcu pętla w Przesiece. Widokówka ze zbiorów M. Kasprowicza.

--------------------

Strona początkowa serwisu „Koleje Dolnego Śląska”