Wrocław Nadodrze

(niem. Breslau Odertor)

powiat grodzki Wrocław (DWW)

Stacja węzłowa w 6,936 km linii z Wrocławia do Ostrowa Wielkopolskiego i dalej do Warszawy przez Łódź. Niegdyś odchodziły stąd pociągi do Opola przez Jelcz Miłoszyce i do Trzebnicy. Dochodzą tu również bocznice z portu miejskiego.

Był to pierwszy wrocławski dworzec Kolei Prawego Brzegu Odry. Powstał już w roku 1868, jako tymczasowy. Ponieważ był zbyt daleko od centrum miasta Kolej ta zbudowała później drugi, nieistniejący już, Dworzec Miejski — w pobliżu Dworca Świebodzkiego. Ponieważ był dworcem przelotowym dalej go rozbudowywano, a proces ten trwał aż do 1912 roku. Wybudowano między innymi specjalny peron — oznaczony obecnie numerem 1 — dla linii do Trzebnicy. Niestety nie odjeżdżają już z niego żadne pociągi.

Po wojnie po odbudowie mostu na Widawie został w dniu 21 lipca 1945 roku uruchomiony jako pierwszy dworzec w centrum Wrocławia. (Wcześniej rolę dworca wrocławskiego pełnił dworzec Psie Pole.) Odjeżdżały wówczas stąd pociągi do Krakowa, Warszawy i Szczecina. Obecnie jest to drugi co do wielkości (po dworcu głównym) dworzec wrocławski.

W pobliżu (1 przystanek „zerówką”) znajduje się pierwotny dworzec początkowy linii wąskotorowej do Trzebnicy i Prusic — Wrocław Wąski.

[dworzec] Budynek dworca od strony miasta (13.02.2000).

[perony] Perony dworca Wrocław Nadodrze (13.02.2000).

--------------------

Strona początkowa serwisu „Koleje Dolnego Śląska”