Wrocław Główny

(niem. Breslau Centralbahnhof, później Hauptbahnhof)

powiat grodzki Wrocław (DWW)

Został zbudowany w 1856 r. przez arch. Grapowa, przebudowany 1899–1904, w stylu pseudogotyku angielskiego. Zakrojony na olbrzymią skalę, należał do największych w Niemczech: dł. hali 200 m, wys. — 12,80 m. Zniszczenia wojenne usunięto w l. 1945–1946, gruntowną renowację z unowocześnieniem wnętrza ukończono w 1967. (Obecnie jest już tylko średniej wielkości).

Nie był to pierwszy dworzec we Wrocławiu. Pierwszy pociąg do Oławy odjechał 21 maja 1842 r. z przed Dworca Kolei Górnośląskiej (dziś ul. Małachowskiego 13). W następnym roku uruchomiono Dworzec Świebodzki.

Obecnie z dworca Głównego we Wrocławiu odchodzą (lub do niedawna ochodziły) pociągi w kierunku:

 1. Oławy, Brzegu i Opola (a dalej do Krakowa i Przemyśla),
 2. Kłodzka i Międzylesia,
 3. Sobótki i Świdnicy,
 4. Wałbrzycha i Jeleniej Góry,
 5. Legnicy i Zgorzelca,
 6. Wołowa i Głogowa (a dalej do Zielonej Góry i Szczecina),
 7. Leszna i Poznania,
 8. Oleśnicy i Ostrowa Wielkopolskiego (a dalej do Łodzi i Warszawy),
 9. oraz do Jelcza–Miłoszyc.
 10. A przede wszystkim jest najważniejszym dworcem pasażerskim wrocławskiego węzła kolejowego.

Dworzec Wrocław Główny jest chyba najlepiej obfotografowanym dworcem na Dolnym Śląsku. W swojej kolekcji widokówek posiadam tylko 3 dworce fotografowane po wojnie. Po jednej widokówce mam z dworca w Legnicy i Dworca Świebodzkiego. Natomiast Dworzec Główny mam na ok. 10 widokówkach. Stąd też przedstawiam kilka starych widoków tego dworca.

[dworzec] „Budynek dworca połączonych Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko–Poznańsko–Głogowskiej we Wrocławiu” rysunek Roberta Katzera z „Webers Illustrieter Zeitung” (1856 r.). [dworzec] Po upaństwowieniu kolei w Prusach dworzec ten nazwano najpierw Dworcem Centralnym, a później Głównym.
[dworzec] „Wrocławski Dworzec Centralny w swoim romantycznym stylu.” [dworzec] A tak wygląda budynek dworca współcześnie (06.02.2001).
[hala] Wnętrze hali Dworca Głównego. Zdjęcie pochodzi z reklamy z 1929 roku. [hala] Wnętrze hali Dworca Głównego. Tak ta hala wygląda współcześnie (20.07.2001).
[perony] „Podróżni oczekują na pociąg na wrocławskim dworcu głównym.” [peron 5] Peron 5, a przy nim ostatni (retro) pociąg do Kobierzyc (24.06.2000).

Literatura:

 1. Wiem, że historia budowy i rozbudowy tego dworca opisana jest w 3 tomie Historii Śląska. Ale na razie nie udało mi się do niej dotrzeć.

--------------------
Strona początkowa serwisu „Koleje Dolnego Śląska”